Lejonen var tillbaka i hemmaborgen efter två veckors äventyr på Apelsinplan och det var obesegrade Guldheden som stod för motståndet i sista matchen innan serien skulle vända. De hade chansen att skapa en svårintagen lucka ner till de jagande lagen bakom och det var upp till oss att se till att det inte skulle bli så. På plats som vanligt var också seriens absolut bästa klack i Azalea Ultras.
Guldheden hade vi inte sett något i år men kollar man på namnen var det mycket samma jämfört med förra året då de visserligen var välbalanserade och organiserade men där känslan så här ett år senare var att Azalea var klart bättre i de båda mötena. De låg sju poäng före så att de var nöjda med en poäng (där de dessutom vet att vi möts på Guldheden i sista omgången) var fullt förståeligt, vi däremot behövde verkligen vinna för att göra kampen om förstaplatsen riktigt spännande inför hösten.
Truppen var 16 man för omväxlings skull och Alex var tillbaka i backlinjen ihop med fem spelare som inte startade då. Redan från start är det Azalea som tar initiativet medan Guldheden mest känns som att de satsar på att ligga rätt defensivt, med det sagt är det till en början svårt att hitta igenom dem, de släpper lite mer på utsidan så där kan vi komma runt och komma till inläggslägen. Deras anfall är rätt korta och de satsar ofta på att tidigt hitta spelyta 3 (bakom backlinjen) eller att skicka upp den mot deras targetanfallare som antingen skarvade eller släppte tillbaka till mittfältet. Minns inte att det skapas särskilt mycket på detta dock utan det är genomgående (under hela matchen) via fasta situationer som de skapar de få farligheter som uppstår.
Azalea skapar också ett antal hörnor och frisparkar som blir lite småfarliga, samt inläggslägen och instick där några av lägena bryts av Guldheden och lite för många som avslutas alldeles för dåligt i kombination med en påkopplad bortamålvakt.
I 33:e min sker dock en matchförändrande situation (som på ett sätt inte förändrade matchbilden särskilt mycket) då deras nr 9 kommer helt fel in i en situation och med onödig kraft halkar? /saxar Bäregård utan att vara nära bollen. I realtid kändes det som korrekt beslut av domaren att visa ut honom och oavsett var det en vårdslös tackling som var väldigt onödig att göra på mittplan.
Azalea får ju efter detta ännu mer boll samtidigt som Guldheden nog är väldigt nöjda och rädda om den poängen de har. Halvleken avslutas med att vi tar över mer och mer, och med lite mer skärpa hade ett ledningsmål (eller åtminstone att det krävts lite mer aktioner från motståndarmålvakten) inte var omöjligt eller ologiskt.
Halvtid och fokus på att ha tålamod och inte börja falla in i något gnäll mot domaren samtidigt som vi skulle spela som vi gjort, mycket imponerad över hur vi spelar oss ur pressen och gång på gång blir rättvända i farliga ytor på deras planhalva. Man kunde också anta att Guldheden skulle vara rädda om den poäng de hade och falla ner i en låg 4-4-1 och försöka dra ner på tempot.
Så blir det också och det hade kunnat bli en hemskt frustrerande halvlek om ledningsmålet inte hade kommit så tidigt i andra som det ändå gör när Jonas hittar in till Bärra som är hur säker som helst och kan placera in det förlösande (seger)-målet. Bra för oss då det ledde till att Guldheden skulle behöva chansa lite mer vilket borde kunna ge lite mer omställningslägen och större ytor på deras planhalva vilket passar oss bra.
Andra halvlek går sen in i ett läge där det känns som att den bara pågår samtidigt som tiden går oändligt långsamt från sidan. De skapar enbart genom nr 10 som slår alla fasta, kastar långa inkast och säkert alla insparkar också, en blir väldigt farlig där Pada får sträcka ut sig ordentligt men annars händer ingenting. Vi skapar också på fasta, Kappe har väl minst två riktigt bra lägen, en nick där deras gubbe blockerar nära mållinjen och en där han smugit sig fri på bortre och hittar ett bra skottläge. Ponne får ett bra läge efter att Leon åkt slalom genom 2–3 motståndare men målvakten står återigen i vägen, men annars skapar vi inte så mycket, vi hittar lätt upp till att kunna börja rulla nära deras straffområde men då är de också 8 man på rätt sida vilket inte är så lätt att hitta igenom.
Vi tvingas (delvis) göra två byten snabbt med 10 kvar vilket gör det lite rörigt men annars kan vi reda ut det utan några större problem (från sidan upplevs ju alla passningar som livsfarliga i slutet) men samtidigt skapar de inte någonting i spelet (även innan utvisningen) och bättre betyg kan inte laget få med tanke på motståndet.
Slut, 1–0 och nu enbart fyra poäng bakom när vi går in i intressanta tider, Guldheden möter Donsö nästa onsdag innan vi tar oss ann Donsö efter midsommar, rätt resultat i dessa så är det ett gäng hungriga lejon som kommer göra allt för att Guldheden ska bli silverheden under hösten.
Vi vill rikta ett stort tack till all publik på plats idag och då särskilt till seriens och mycket möjligt Göteborgs lokalfotbolls bästa och yngsta supportergrupp, Azalea Ultras. Läktarkampen tar vi hem varje gång och div 4 behöver verkligen få upp ett så starkt publiklag som Azalea. Mossenmatchen flyttades till hösten vilket gör att det enbart är en A-lagsmatch kvar denna våren, Donsö borta onsdag 26/6 19:15.
Har ni möjlighet ta er gärna dit så ska vi sjunga ut Donsö på deras egna hemmaplan och befästa vår plats som ett topplag både på och utanför plan! Annars är nästa hemmamatch fredag 16 augusti 19:15 mot Styrsö.
/Rasmus ”Räven” Linderås